Зустріч влади і громади в Чубинському: переваги ОСББ і особливості співфінансування
02 червня в залі Інституту розведення та генетики тварин ім. М. В. Зубця Національної академії аграрних наук України в селі Чубинське відбулася зустріч представників виконкому і депутатського корпусу Пристоличної сільської ради на чолі з сільським головою Миколою Каськівим із мешканцями багатоквартирних будинків, які не створили ОСББ.
Мета зустрічі викликана набранням чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг» та прийняттям Пристоличною сільською радою рішення про затвердження Програми «Сприяння створенню та забезпечення функціонування ОСББ на 2021 – 2023 рік», що передбачає можливість співфінансування капітальних ремонтів житлових будинків ОСББ у визначеному співвідношенні, але не більше, ніж передбачених витрат із сільського бюджету – 500 тис. грн у рік на потреби одного будинку.
Більша частина зали була заповнена людьми, небайдужими до важливої теми. Спочатку відчувалася напруга серед присутніх, були претензії у бік правонаступників Великоолександрівської сільради. Однак потім перешли до суті питань, опираючись на вимоги закону.
Так, Ірина Мисяковська, начальник відділу правового та кадрового забезпечення Пристоличної сільської ради, провела роз’яснення:
«Ми на порозі чергової реорганізації ЖКГ у зв’язку з прийняттям нового закону, який вимагає від органів місцевого самоврядування провести конкурс на управителя кожного будинку, де мешканці досі не створили ОСББ, не визначилися з компанією-управителем або не прийняли рішення про самостійне управління будинком (законом передбачено три форми управління).
Із переможцями такого конкурсу сільрада зобов’язана підписати договір на управління конкретним будинком із переліком послуг і тарифів, які озвучить переможець (це обслуговування ліфтів, прибирання місць загального користування, освітлення їх, прибирання прибудинкової території).
Середня ціна послуг, яка нині діє на ринку в Київській області серед управляючих компаній – 7 грн 50 коп і 10 грн 50 коп за метр квадратний.
У вас є право розірвати договір, попередивши за два місяці про таке рішення, і запропонувати альтернативу.
При оголошенні конкурсу потрібно оприлюднити таблицю з типовою технічною характеристикою будинку, що вимагається законодавством (на сайті є оголошення за посиланням:
https://schaslyve-rada.gov.ua/news/1621490459/).
Ми рекомендуємо створювати ОСББ і самостійно обирати управляючу компанію – це убезпечить вас від фінансових витрат у майбутньому.
Закон чітко визначає можливість органів місцевого самоврядування співфінансувати ОСББ. Тому прийнята відповідна Програма, де відсоткове співвідношення коштів чітко не визначене, воно коливається 80 і 20, 70 і 30, залежно від віку і стану конкретного будинку.
Співучасть бюджетних коштів, не залежно від вартості реконструкції та проекту, може складати не більше 80%, але це не повинно перевищувати 500 тис. грн для одного будинку в межах одного року.
Але у Програмі обумовлено, якщо окремі будинки з ОСББ потребуватимуть капремонтів, що суттєво виходять за рамки суми 500 тис. грн, тоді депутати і відповідна комісія окремо розглядатимуть кожен конкретний випадок.
Програма передбачає від співвласників пакет документів для співфінансування: рішення загальних зборів співвласників, експертні висновки, проектна документація тощо».
Зустріч мала інформаційно-роз’яснювальний характер, але оголосила проблеми старого житла, які не вирішувалися десятиліттями. Головна з яких – потреба в капремонтах і фінансова неспроможність співвласників, які вважають можливим навести лад у їхніх будинках за кошти сільради у співвідношенні 99% і 1%.
До 15 червня спеціальна комісія, створена Пристоличною сільською радою, вивчатиме технічний стан багатоквартирних будинків у Чубинському. Тема матиме продовження.