Київська обласна служба зайнятості інформує
Хто має право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги?
Категорії громадян, які мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги, зазначені в Законі України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у редакції зі змінами, внесеними Законом від 21.09.2022 р., № 2622-IX.
По-перше, усі застраховані особи. Крім них право на забезпечення та соціальні послуги мають зареєстровані безробітні з числа:
- молоді, яка закінчила навчання або звільнилася з військової служби і потребує сприяння у працевлаштуванні на перше робоче місце;
- одинокі матері чи батьки, які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, та один з батьків(прийомні батьки, батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу, усиновителі, опікуни, піклувальники дитини з інвалідністю), які мають право на призначення надбавки на догляд за дитиною.
Члени особистого селянського господарства, якщо вони не є найманими працівниками, громадяни України, які працюють за межами України та не застраховані в системі соціального страхування на випадок безробіття країни, в якій вони перебувають, мають право на забезпечення за умови сплати страхових внесків.
Як припинити трудові відносини, якщо роботодавець перебуває на непідконтрольній території або щодо якого відсутня інформація про місце перебування ?
Наразі ВПО мають право припинити трудовий договір в односторонньому порядку. Для цього їм необхідно подати до базового центру зайнятості (філії обласного центру зайнятості)за місцем проживання заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору. Датою його припинення є день, наступний за днем подання такої заяви.
Водночас центр зайнятості, у день припинення трудового договору, повідомляє про це роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними) та територіальні органи Пенсійного фонду України та Державної податкової служби України.
Законом України від 21 вересня 2022 року № 2622-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці”, зокрема визначено, що якщо роботодавець перебуває на непідконтрольній території або щодо якого відсутня інформація про місце перебування, вищевказана заява зберігається у центрі зайнятості (філії) до моменту деокупації (розблокування) відповідних територій. Після цього центр зайнятості (філія) протягом 7 календарних днів повідомляє роботодавця (будь-якими засобами комунікації, у тому числі електронними).
Чи може центр зайнятості внести запис до трудової книжки працівника про припинення трудового договору?
Так, може, але у визначених законодавством випадках.
Наразі, таким випадком є смерть роботодавця – фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою.
Порядок припинення трудового договору у разі смерті роботодавця – фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року № 1172.
Для припинення трудового договору працівник подає в електронній або паперовій формі до центру зайнятості заяву та відповідний пакет документів. Датою припинення трудового договору вважається день подання заяви працівником.
Центр зайнятості на вимогу працівника на підставі відомостей з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування вносить запис про припинення трудового договору до трудової книжки, яку надав працівник, із зазначенням причини звільнення відповідно до пункту 81 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України, але не раніше ніж через три робочих дні з дня подання вищевказаної заяви.
Наразі вирішити питання стосовно зайнятості можливо самостійно, необхідно лише
перейти за відповідним посиланням:
Статус безробітного: http://surl.li/crdyo
Перереєстрація безробітного в центрі зайнятості: http://surl.li/cdtpm
Припинити реєстрацію безробітного: http://surl.li/crdyz
Допомога по безробіттю: https://cutt.ly/vHcfsr9
Підтвердження стажу в установах, розташованих на тимчасово окупованій території:
https://cutt.ly/oHc9dZi
Підтвердження стажу для призначення пенсій на пільгових умовах:
https://cutt.ly/cHc9lzz
Довідка про нарахування допомоги по безробіттю: https://cutt.ly/cHc9mF5
Довідка про облік у статусі безробітного у центрі зайнятості: https://cutt.ly/5HcfW8d
Отримати відповіді на питання щодо зайнятості можливо і за допомогою чат-боту
Київського обласного центру зайнятості: @test1874661bot
та телеграм-каналу Київського обласного центру зайнятості:
https://t.me/+fnLlSCkuIls1ZjVi
Пропонуємо ознайомитися з інформацією щодо актуальних подій та змін на ринку праці
Київщини на наших:
Фейсбук-сторінці: https://www.facebook.com/kyivobl
Інстаграм-сторінці: https://www.instagram.com/kobl_cz/
на сайті Київського ОЦЗ https://kir.dcz.gov.ua/.